Fyra faktorer som bygger framgångsrika team

Talent wins games, but teamwork and intelligence win championships

Michael Jordan

Vad har framgångsrika team gemensamt, och varför lyckas en del men inte andra? Jag har genom åren varit en delaktig i många framgångsrika team, både som softbollspelare men även i min yrkesroll där jag sett företag växa från fåmansbolag till stora framgångsrika företag, så som Aptic är idag.

Så hur ska man då gå tillväga?

Det finns självklart en mängd forskning kring detta fenomen, och jag får villigt erkänna att jag inte gjort någon djuplodande studie. Jag utgår helt enkelt utifrån mina egna tankar och de slutsatser som jag kommit fram till är fyra faktorer jag tycker kännetecknar ett framgångsrikt lag. (Jag använder sport-metaforer eftersom jag älskar idrott men det går naturligtvis att byta ut ”lagkamrater” mot ”medarbetare” och ”ledare” mot ”chef”.)

 

 

1. Tydliga mål

Mitt lag hade kommit tvåa i Europacupen där vi förlorade finalen snöpligt med 1-0 mot det holländska hemmalaget, samma år åkte vi ut i semifinalen i SM-slutspelet. Där och då bestämde vi att vi inte skulle förlora igen – vi satte upp ett mål om att vinna SM-guld året efter.

Just att ha ett gemensamt mål att sträva efter gör att alla vet vad som skall uppnås. Att sedan bryta ned målet på individnivå gör att alla vet vad just deras roll i laget eller verksamheten är – alla kan nämligen inte kunna allt. Att alla känner att deras insats är betydelsefull skapar ovärderligt engagemang.

Teamwork at Aptic

2. Hårt (och smart!) arbete

Naturligtvis är det inte så enkelt som att ”bara bestämma sig” för att vinna SM-guld, det krävs även hårt arbete. Vi bestämde oss för att träna hårdare och mer men också smartare än de andra lagen. Den sommaren lade in fler träningar i veckan än tidigare och vi sprang fler varv runt sjön intill vår plan än vad jag kan räkna till – allt för att orka mer och prestera bättre under match. Vi jobbade också med att få kvalitet på träningen och slukade nya rön och tekniker från USA för att ligga i framkant.

Nu menar jag inte att ni skall jobba 80 h i veckan för att lyckas men jobba smart, ta influenser från andra och se till att ni övar på det ni vill bli riktigt bra på.

3. Ha roligt tillsammans

Vi hade mål och vi slet som djur på träningarna men vi glömde aldrig av att ha roligt. Vi gjorde saker tillsammans även utanför planen och det fanns alltid plats för skratt och practical jokes. Vi hade också mängder med interna skämt vilket skapade en lagkänsla som var inkluderande och gjorde att nya spelare kände sig välkomna direkt.

Att ha roligt är en underskattad del på många arbetsplatser men, enligt mig, så oerhört viktigt för att få människor att prestera bättre.

Winners at fintech

4. Tillit

I vårt lag litade vi på och spelade för varandra men också för vår tränare. Han hade djupa kunskaper i spelet och en fantastisk förmåga att få alla att vilja dra åt samma håll.

I framgångsrika team finns en tillit till varandra men också till ledaren eller chefen. Att ha en tränare och lagkamrater som har förtroende för dig och vad du kan göra på planen betyder så mycket för en spelares prestation. Detta gäller dock åt båda hållen, du som spelare måste ha förtroende för din tränare och tro på den filosofi och strategi han eller hon lägger upp för att ni skall nå det gemensamma målet, annars kommer man sällan hela vägen fram.

Hur det gick för vårt lag? Jo året efter Europacupförlusten som jag berättade om i inledningen vann vi föreningens första SM-guld någonsin och året efter det vann vi Europacupen i div 2 och förde upp Sverige till högsta divisionen (Softbollens Champions League). Efter det första guldet upprepade vi bedriften sex gånger till vilket ledde till sju raka SM-guld. Klubben har nu hela 9 SM-guld och flera spelare har varit med och vunnit alla.

 

Sammanfattningsvis:

  • Ha tydliga mål för din verksamhet och se till att det är nedbrutet på individnivå, det skapar engagemang och att medarbetarna känner sig betydelsefulla.
  • Inget kommer gratis, att jobba smart och hårt är nödvändigt, ta influenser från de som lyckats och kopiera om det går. Övning ger färdighet!
  • Ha roligt, ge utrymme för skratt och gör saker tillsammans. Människor som respekterar varandra och har roligt presterar bättre.
  • Ha förtroende för varandra, lita på att varje person har kompetens och vilja att göra sin del av jobbet. Inspirera och engagera med glöd!
Ann-Sofie Molin Aptic
Ann-Sofie Molin
Marketing Manager